agencja autorska ananke agencja autorska ananke  
ananke
wydawnictwo
książki
publikacje różne
promocje
plany wydawnicze
współpraca
recenzje
agencja autorska
oferta
imprezy
wspomnienia
linki
kontakt
książki

 


NA TAPCZANIE – zbiór 13 utworów satyrycznych – to poetycki pastisz – aluzja do znanego i popularnego wiersza Jana Brzechwy Na tapczanie siedzi leń. Teksty autorstwa cenionego i uznanego w świecie literackim poety, krytyka literackiego, wykładowcy na UMK, Krzysztofa Ćwiklińskiego, to parodia wierszy dla dzieci, których faktycznym odbiorcą są dorośli. Każdy utwór zaczynający się od słów „Na tapczanie...” jest obnażeniem, dobrotliwym wyśmianiem ludzkich wad, słabości, przywar. Od zawsze w tego typu literaturze zwierzęta były doskonałym nośnikiem ludzkich cech. Tak więc na tapczanie leżą: wieprz, wół, koń, łoś, jeż, śledź, szpak, wąż, lew, bóbr, szczur, paw i foka. Ta menażeria jest pretekstem do wielu aluzji i odniesień do sytuacji z naszego życia społecznego, kulturalnego, politycznego, małżeńskiego... Takie są teksty Krzysztofa Ćwiklińskiego, który już swoje miejsce w polskiej, ale i nie tylko, literaturze zdobył. Wspomnieć należy o monumentalnej antologii literatury polskiej, przygotowanej przez światowej sławy badacza i propagatora naszej kultury, Karla Dedeciusa, skupiającej 100 największych literackich nazwisk XX wieku.

Ilustracje do wierszy o satyrycznym zabarwieniu stworzył Edward Lutczyn, któremu to poczucie humoru oraz zabawa formą są bliskie, artysta doskonale czujący klimat utworów i swą charakterystyczną kreską przywołujący sentymentalne wspomnienie zapamiętanych sprzed lat ilustracji oraz uśmiech dobrotliwego i życzliwego pobłażania dla nas samych…
Duet Ćwikliński – Lutczyn to zaskoczenie literacko-edytorskie i, mamy nadzieję, niespodzianka dla czytelnika!

Teksty czerpią z najlepszych wzorów literackich, oparte są na lubianym zarówno przez dzieci jak i dorosłych rymie i melodyjnym rytmie, co ułatwia i uatrakcyjnia wspólne czytanie, zapamiętywanie, recytację chętnie podejmowaną przez najmłodszych, a humor i różnorodne, bogate słownictwo wzmagają zainteresowanie. W dorosłych z pewnością obudzą się sentymenty i tęsknota za dobrą literaturą i bajką pisaną wierszem, na której się wychowaliśmy... Przyjemność czytania chcemy dać i dzieciom, i dorosłym. A wrażeniami i emocjami, skojarzeniami i odkrywaniem znaczeń można już się tylko dzielić i dalej fantazjować wspólnie... Książka o nietypowym formacie, w estetycznej i eleganckiej oprawie graficznej. Zachęcamy do lektury – warto! (patrz: recenzje).

 


 
© Copyright Agencja Autorska ANANKE 2021